Różnice między tkaninami Single Jersey a Pique 0
Różnice między tkaninami Single Jersey a Pique

Jaka jest różnica między tkaninami ze splotem

SINGLE JERSEY A PIQUE?

Single Jersey

 • Charakteryzuje się wysoką elastycznością oraz gładką strukturą materiału
 • Na stronie zewnętrznej widoczne są delikatne podłużne paski – słupki, strona wewnętrzna jest gładka
 • W ofercie naszych producentów można znaleźć bogaty wybór materiałów o różnorodnej gramaturze oraz rodzaju wykończenia – np. koszulki z wykończeniem silikonowym materiału sprawia, że są one bardzo miękkie w dotyku

Pique

 • Strona zewnętrzna posiada strukturę, która przypomina pikę, strona wewnętrzna jest gładka
 • Splot tkaniny pique jest bardzo wytrzymały, nie traci swojego pierwotnego kształtu oraz jest odporny na przetarcia
 • Do produkcji tkaniny pique najczęściej używa jest mieszanka dwóch typów nici – bawełnianej i poliestrowej

 

czytaj całość »
Symbole Nordyckie - SLEIPNIR 0

Sleipnir

Według mitologii nordyckiej, bóg Odyn jeździł na ośmionożnym koniu zwanym Sleipnir. Osiem nóg konia reprezentuje jego zdolność do podróżowania po ziemi i w powietrzu i w zaświaty. Reprezentują one również osiem kierunków kompasu.

Sleipnir narodził się ze związku Lokiego z koniem o imieniu Swadelfari.

Dlaczego bóg utożsamiany z symbolem ognia i oszustwa został matką i to w dodatku klaczą?

Mit mówi, że siedziba bogów - Asgard, miał bardzo słabe mury, przez co Bogowie obawiali się najazdów górskich i lodowych olbrzymów. Pewnego razu u bram Asgardu zjawił się wielkolud który zaproponował solidne umocnienie murów. Wielkolud zarzekał się, że ukończy swoją pracę jeszcze przed końcem zimy. Postawił jednak swoje warunki. Nagrodą za wykonanie murów obronnych miało być małżeństwo z boginią Freją oraz objęcie we władanie słońca i księżyca. Bogom nie spodobała się ta oferta, wiedzieli jednak, że bez chociażby kawałka muru będą łatwym celem ataków. Mieszkańcy Asgardu postanowili wybrnąć z sytuacji w ten sposób, że dali olbrzymowi czas na wybudowanie umocnień tylko do końca zimy. Dodatkowo pomagać w pracy mógł tylko koń, Swadelfari. Oczywiście, gdyby przybysz nie zdążył ukończyć pracy w terminie, ale wybudował większą część muru, nie przysługiwałyby mu żadne nagrody (na co w głębi duszy liczyli mieszkańcy boskiego grodu).

Nikt nie spodziewał się, że olbrzym, m.in. dzięki pomocy swojego rumaka Swadelfariego, będzie pracował tak szybko. Przedostatniego dnia budowy bogowie wpadli w panikę. Loki jednak zachował spokój i wpadł na pewien chytry pomysł. Zamienił się w klacz i rżeniem odwrócił uwagę konia pomagającego olbrzymowi, któremu w pojedynkę praca szła znacznie wolniej i dlatego nie ukończył murów na czas. Wykonał więc dużą część umocnień za darmo. Dodatkowo bogowie zabili go w okrutny sposób.
 Po spędzeniu czasu ze Swadelfarim, Loki nie mógł wrócić do boskiej postaci, ponieważ okazało się, że nordycki bóg... jest w ciąży. Dopóki nie urodził się źrebak, musiał więc pozostać klaczą.

 Po narodzinach magicznego rumaka, podarowano go Odynowi. Jednooki bóg podróżował na grzbiecie mitycznego konia przez Dziewięć Światów, ukrytych w gałęziach i korzeniach Yggdrasila – gigantycznego drzewa, na którym mieściły się takie krainy jak m.in. Asgard, Midgard, Utgard oraz Hel. Samo słowo Sleipnir pochodzi od staroislandzkiego tak samo brzmiącego wyrażenia, które oznacza „ślizganie się”. Być może to właśnie dlatego magiczny koń potrafi nie tylko szybko biegać, ale także latać i poruszać się po wodzie. Sleipnira uważa się równie za symbol wiatru. Ten, kto dosiadł magicznego rumaka, mógł udać się również w podróż w zaświaty.
 
czytaj całość »
SYMBOLE NORDYCKIE - Vegvisir - Kompas Wikingów 0

ZNACZENIE SYMBOLU VEGVISIR:

Vegvisir - symbol zwany kompasem wikingów to symbol owiany tajemnicą. Ze źródeł wiadomo, że był runicznym kompasem dla tych, którzy wracali do domu.

Czy Vegvisir pomaga odnaleźć drogę duchową do domu?

Kompas Wikingów to symbol drogowskazu. Mówi się, że jest tym co pokazuje drogę. Wikingom miał pomagać w dotarciu do celu mimo niesprzyjających zjawisk pogodowych. Właścicielowi symbolu może dopomóc w odnalezieniu swej drogi duchowej do domu.

Czy posiadanie symbolu runicznego w jakikolwiek sposób wpływa na postrzeganie celu życiowego?

Talizman możemy rozumieć dwojako – jako rzeczywiste narzędzie służące do nawigacji, tak zwany kompas oraz jako symbol, który poprzez runiczne wsparcie otacza nas opieką i wskazuje drogę na poziomie energetycznym.

 • Patrząc na symbol jako kompas – uważa się, że klepki runiczne symbolizują kierunki kardynalne: północny, południowy, wschodni i zachodni a także kierunki pośrednie: północno-zachodni, północno-wschodni, południowo-zachodni, południowo-wschodni. Teoretycznie, gwóźdź, który znajduje się na środku “kompasu” wskazuje kierunki rzucając cień zgodnie z określonymi porami dnia, co miało pomóc w nawigowaniu podróży morskich.

 • SYMBOL ten jako AMULET - ma znaczenie duchowe – ci, którzy potrzebują duchowego przewodnictwa i dotarcia do swojego celu życiowego, powinni zaopatrzyć się w ten talizman.

czytaj całość »
SYMBOLE NORDYCKIE -Młot Thora 0

Mjolnir czyli młot Thora

Mjolnir jest młotem boga Thora, syna Odyna. Jest symbolem siły i ochrony. W mitologii nordyckiej, a dokładniej w  Eddzie Prozaicznej Młot Thora - Mjølner- to jedna z trzech najcenniejszych rzeczy Thora:

 • Młot
 • Pas podwajający moc
 • Żelazne rękawice.

Młot to broń, którą Thor mógł uderzać tak mocno jak tylko chciał, a która rzucona, wracała zawsze do jego ręki.

Młot służył Thorowi do rozbijania wszystkiego, co stało na jego drodze do szczęścia, więc nam może też pomóc w dążeniu do celu.

Jakie jest znaczenie symboliczne - młotu Thora?

Młot Thora to symbol:

 • siły,
 • odwagi,
 • inwencji twórczej,
 • nieulegania przeciwnościom losu.

Użycie tego symbolu przetrwało aż do czasów chrześcijańskich, kiedy to nawet nawróceni na chrześcijaństwo Wikingowie, wciąż używali symbolu Mjölnira dla celów ochronny, aby zapewnić sobie siłę i ochronę.

Do dzisiaj jest to jeden z najpopularniejszych symboli nordyckich.

czytaj całość »
BASTET- kocia bogini starożytnego Egiptu 0

Bastet- Egipska bogini o głowie kota

to bogini miłości, piękna, wdzięku, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska, przyjemności, uciechy i oczywiście kotów.

Przedstawiana jest jako kotka lub powabna kobieta o głowie kota. Jej żywiołami był ogień i woda, a atrybutami, z którymi często jest przedstawiana były:

krzyż Anth – symbol życia;

sistrum – instrument muzyczny- atrybut jej władzy,

Największym ośrodkiem jej kultu było Bubastis, miasto leżące we wschodniej części Nilu. Od jego nazwy prawdopodobnie pochodzi jej imię – Bastet. Nazywana była również Baast, Ubasti. Jej imię tłumaczono również jako kobieta z dzbanem maści.

Jej ojcem był Ra, matką Izyda.  Bastet była uosobieniem dobroci i ochrony, a jej alter ego Sachmed przedstawiana była jako zła, bezwzględna, walcząca kobieta z głową lwa.

 

Związana z racji egipskiego pochodzenia ze wschodem Słońca zyskała imię Pani Wschodu, Bogini Wschodzącego Słońca, Oka Ra. Następnie, gdy wojownicy Aleksandra Wielkiego zajęli Egipt, pod wpływem wierzeń helleńskich nazywano ją boginią Księżyca.

Bastet jako symbol na koszulce- amulet

Ciche łagodne mruczenie tajemniczej kocicy sprzed wieków, zapewnić może noszącemu szczęśliwy związek, miłość i płodność. Dawniej Kobiety, które pragnęły mieć dzieci nosiły amulety Bastet z kociętami. Mężczyźni wierzyli, że amulet z Bastet chroni ich od chorób i demonów. Ta cudowna tajemnicza bogini zaopiekuje się wewnętrznym dzieckiem, o którym większość z nas zapomina.

 

czytaj całość »
Mitologia Egipska 0

Mitologia Egipska

ROLA JAKĄ PELNIŁY MITY W STAROŻYTNYM EGIPCIE-

Mity wyjaśniały, opisywały i uzasadniały istnienie poszczególnych bogów oraz ukazywały wyższość ośrodków kultu nad innymi ośrodkami wiary, Mity miały uzasadniać i wyjaśniać rolę poszczególnych bogów. Miły ugruntowywać miejsca kultu bogów oraz przewagę nad innymi ośrodkami, często pełniąc funkcję propagandowo – polityczną.

Początek Świata

Według wierzeń Egipcjan na początku świata istniał tylko Nun  wielki praocean nazywany, z którego zrodził się twórca. Zaczął on wydobywać ład z chaosu i tworzyć świat.

Pierwszym bogiem był Ra, który następnie stworzył pierwszą parę bóstw: boga powietrza Szu i boginię wilgoci Tefnut. Z ich związku na świat przyszło niebo, czyli bogini Nut, a także ziemia, czyli Geb. Ci zaś mieli czworo dzieci: Ozyrysa, Seta, Izydę i Neftydę. W innych wersjach pierwszym bogiem był Atum, który wyłonił się na pierwszym pagórku. Często był jednak utożsamiany z Re. W okresie Starego Państwa łączono ich imiona i mówiono o Re-Atumie. Tymczasem kapłani z Memfis, chcąc pokazać wyższość swojego boga, Ptaha, nad Re, uznawali go za sam prapagórek.

W stworzonym świecie panował maat, czyli prawda, sprawiedliwość i porządek. Chaos (izefet) wciąż jednak istniał, dążąc do pochłonięcia strefy opanowanej przez maat. Od utrzymania równowagi między tymi dwiema siłami zależało istnienie świata.

Sąd ostateczny

Według wierzeń, dusza zmarłego zostaje przyprowadzona przed oblicze Anubisa, a ciężar jego serca – zapisu moralności – jest porównywany z ciężarem pióra Maat – bogini prawdy, sprawiedliwości i porządku. Jeśli wynik wypadnie na korzyść zmarłego, to jest on prowadzony przez Horusa do Ozyrysa, w przeciwnym wypadku jest pożerany przez Ammit (por. Am-heh) – pożeraczkę grzeszników o głowie krokodyla, tułowiu geparda i zadzie hipopotama.

Według wierzeń Egipcjan serce było miejscem, w którym ukryta była dusza, dlatego było to równoznaczne z unicestwieniem takiej osoby. Jeśli do tego nie doszło, sądzony trafiał do krainy umarłych, jednocząc się z Ozyrysem i jego jestestwo mogło swobodnie wędrować między światem podziemi i światem żywych.

Istotną rolę odgrywała Księga umarłych – zbiór prawie dwustu magicznych tekstów, rysunków i pieśni, dopasowywanych każdorazowo do osoby zmarłego, mających ułatwić mu przejście do świata pośmiertnego. W niektórych grobach Księga Zmarłych jest również wymalowana na ścianach.

 

BOGOWIE EGIPSCY-

Główne wierzenia z wczesnego okresu formalizowały 5 wyraźnych grup terytorialnych, wykrystalizowanych z wcześniejszych wierzeń miejscowych:

 • dziewiątka (Ennead) z Heliopolis, której głównym bogiem był Atum
 • ósemka (Ogdoada) z Hermopolis, której głównym bogiem był Re
 • Chnum-Satis-Anukis triada z Elefantyny, gdzie głównym bogiem był Chnum
 • Amon-Mut-Chonsu triada z Teb, gdzie głównym bogiem był Amon
 • Ptah-Sechmet-Nefertum triada Memfis, niezwykła o tyle, że bogowie nie byli powiązani przed sformalizowaniem triady, a nadrzędnym bogiem był Ptah

 

czytaj całość »
Symbole Nordyckie - Valknut 0

Valknut

Symbol Valknut – zwany węzłem poległych lub sercem Hrungnira-  tworzą go trzy zazębiające się trójkąty. To jeden z ważniejszych symboli Wikingów.

Słowo Valknut to połączenie słów- valr – czyli wojownik poległy w walce i knut- czyli węzeł.

Symbol Valknuta był umieszczany na różnego rodzaju przedmiotach, na kamiennych stelach i runicznych kamieniach, a wiązał się z walką i śmiercią mając jednocześnie chronić przed wszelkim złem. Valknut był powiązany z najważniejszym bogiem wikingów Odynem.

Ten mityczny symbol to amulet pradawnej wiary dający noszącemu:

 • Siły
 • Odwagi,
 • Mądrości trzech żywiołów
 • Nierozerwalności magicznej trójki
 • Ochrony przed wszelkim złem
czytaj całość »
Główne Symbole Nordyckie 0

Symbole nordyckie

Symbole Wikingów

- czyli symbole nordyckie pochodzące z terenów Europy Północnej z przełomu VIII-IX wieku. Ich istnienie, choć nie zawsze pełne wyjaśnienie odnaleźć można wśród znalezisk po cywilizacji wikińskiej, a także dzięki rękopisom. Symbole nordyckie służyły głównie jako amulety zapewniające ochronę, a  odnosiły się do mitologii nordyckiej- czy religii dawnych wikingów.

GŁÓWNE SYMBOLE NORDYCKIE TO:

 • Młot Thora – Mjolnir
 • Valknut
 • Włócznia Odyna – Gungnir
 • Kompas Wikingów – Vegvisir
 • Tarcza Algizowa – Aegishjalmur
 • Rogi Odyna
 • Jormungandr
 • Yggdrasil
 • Krzyż Troli – Troll Cross
 • Tarcza Odyna – Shield knot
 • Triceps
 • Galion / Drakkar
 • Runy Wikingów
 • Odyn
 • Hugin i Munin
 • Sleipnir

 

czytaj całość »
Odzież striga certyfikowana - Certyfikat BSCI 0
Odzież striga certyfikowana - Certyfikat BSCI

Podstawowe zasady systemu BSCI to:

 • Zgodność z przepisami prawa (obowiązujące przepisy BHP powinny być stosowane w przedsiębiorstwach)

 • Godziny pracy muszą być zgodne z prawem (godziny pracy muszą być zgodne z kryteriami określonymi w obowiązującym prawie pracy)

 • Uczciwość w rekompensacie (obliczenia odszkodowania zwolnionego pracownika muszą być zgodne z odpowiednim rozporządzeniem)

 • Zapobieganie pracy dzieci (prawny zakaz pracy dzieci i unikanie niezarejestrowanej pracy dzieci w przedsiębiorstwach)

 • Zapobieganie pracy przymusowej (w tym przypadku wymagane są sankcje karne przewidziane prawem, bez zgody pracownika nie można zmuszać do pracy i nie można go zatrudnić w niechcianej pracy)

 • Swoboda zrzeszania się i prawo do negocjacji zbiorowych (pracownicy mają prawo uczestniczyć w działaniach związków zawodowych i nie powinni być w żaden sposób blokowani)

 • Zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji (pracownicy z różnych religii lub kultur powinni otrzymać odpowiednie zezwolenia na godziny uwielbienia i nie popierać pracowników z jakiegoś powodu)

czytaj całość »
Odzież striga certyfikowana - Certyfikat WRAP 0
Odzież striga certyfikowana - Certyfikat WRAP

 

Odzież striga certyfikowana - Certyfikat WRAP 

WRAP (Worldwide Responible Accredited Production) to certyfikat powstały w 2000 r., który mogą otrzymać producenci posiadający bezpieczne, legalne, humanitarne i etyczne miejsce pracy. By otrzymać certyfikat, należy spełnić 12 kryteriów (zgodność z prawem i przepisami, brak pracy przymusowej, a także zatrudniania nieletnich, brak molestowania w miejscu pracy, wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników, brak dyskryminacji, przestrzeganie zasad BHP, wolność do zgromadzeń i negocjacji zbiorowych, ochrona środowiska, przestrzeganie przepisów eksportowych oraz odpowiednie zadbanie o bezpieczeństwo). W programie biorą udział firmy z całego świata, duża ich część to producenci odzieży. Po spełnieniu wszystkich warunków WRAP, placówka otrzymuję jeden z trzech certyfikatów: SILVER (przysługujący 6 miesięcy), GOLD (12 miesięcy), PLATINUM (24 miesiące)

czytaj całość »
" Siedem" grzechów głównych 0

film siedem - striga

stridze pojawiła się nowa kategoria stylu – FILMOWE

Nowe, inspirowane filmami grafiki będą tworzone przez naszych grafików, a na naszej stronie internetowej www.striga.pl, w zakładce blog- znajdziecie więcej o tych filmach.

Zaczynamy od filmu :

„Siedem”-   opisując krótko fabułę - to mroczny thriller, w którym ofiary są karane przez mordercę za popełnienie jednego z 

Siedmiu grzechów głównych

 1. Pycha
 2. Chciwość
 3. Nieczystość
 4. Zazdrość
 5. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu.
 6. Gniew
 7. Lenistwo
czytaj całość »
STRIGA MERINO - koszulki z wełny, której właściwości zachwycają 0
MERINO - wełna, której właściwości zachwycają

Wszystko o wełnie merino...

Wełna merino jest znana na całym świecie ze względu na swą miękkość, trwałość i wszechstronność.  Podstawowym argumentem potwierdzający m jakość tego rodzaju wełny jest wysoka delikatność włókna , mniejsza niż  18 mikronów. Jej zastosowanie w branży odzieżowej rozciąga się od ekskluzywnej mody aż po wysoce funkcjonalną odzież.

100% naturalna wełna jest otrzymywana ze szlachetnego rodzaju owiec merino hodowanych w ich naturalnych warunkach. Obecnie do największych światowych producentów należą  Australia. Nowa Zelandia i Argentyna.  Co roku owce wytwarzają nowe rano, przez co wełna jest odnawialnym źródłem włókna. Wszystkie produkty są biodegradowalne  więc uwalniają cenne składniki odżywcze  z powrotem do gleby.

 

Oddychalność

Wełna merino to jedna z najbardziej oddychających włókiem. Wełniane włókna mogą absorbować wielkie ilości wilgoci i tym samym pozbywać się jej

Termoregulacja

W przeciwieństwie do syntetycznych materiałów wełna merino jest aktywnym włóknem, które reaguje na zmiany temperatury ciała. Utrzymuje ciepło gdy jest zimno i odwrotnie

Odporność na zapachy

Dzięki absorbcji wilgoci pozostawia mniej potu na ciele i działa antybakteryjnie. Ubrania pozostają świeże i przyjemne przez długi czas

Naturalna elastyczność

Poszczególne włókna wełny działają jak sprężyna, która automatycznie powraca do pierwotnego kształtu, a produkt jest naturalnie odporny na zagniecenia

Przyjemna podczas noszenia

Włókna wełny merino są wyjątkowo miękkie i elastyczne w zginaniu Dzięki tomu wełna merino jest bardzo przyjemna w dotyku i delikatna dla skóry

 

Jak o nią dbać

Ubrania można prać w pralce do 40 ͦ C, co ułatwia konserwację. Jednak zawsze zaleca się pranie ich na lewej stronie wraz z podobnymi kolorami. Aby zachować idealny wygląd należy unikać bezpośredniego światła słonecznego i ciepła podczas suszenia. Jeśli to konieczne należy prasować żelazkiem rozgrzanym do średniej temperatury zawsze używając pary. Aby usunąć delikatny zapach, należy pozostawić produkt na świeżym powietrzu

czytaj całość »
BAWEŁNA SUPIMA w Stridze 0
BAWEŁNA SUPIMA w Stridze

BAWEŁNA SUPIMA

Wzbogacamy nasz asortyment o t-shirty z najwyższej jakości bawełny SUPIMA.

SUPIMA to najwyższej jakości bawełną, stanowi mniej niż 1% bawełny uprawianej na świecie. Jest to rodzaj bawełny PIMA uprawianej w USA z ponad stuletnią historią. Sposoby jej uprawy łączą w sobie najnowsze technologie. Używana jest technologia nawigacji GPS w traktorach do sadzenia i zbioru, do tego dochodzi technologia satelitarna oraz monitory gleby. W ten sposób rolnicy otrzymują bawełnę najwyższej jakości. Można o niej powiedzieć, że to Lamborghini wśród innych bawełn.

Bawełna Supima różni się od „zwykłej” długością włókien- ma długość włókien ok. 1,5 cała, podczas gdy zwykła bawełna posiada włókna o długości 1 cala. Krótsze włókna dają przędzę, która jest nieco bardziej szorstka.

Supima natomiast jest doskonale miękka, bardziej wytrzymała oraz zachowuje swój kolor w praniu. Jest również odporna na mechacenie się. 

 

czytaj całość »
Szanujmy środowisko - bawełna organiczna 0
Szanujmy środowisko - bawełna organiczna

Z szacunku

DLA ŚRODOWISKA  

Koszulki i ręczniki z tkanin organicznych – DLACZEGO?

Przede wszystkim dlatego, że są przyjazne dla środowiska. Do ich wytworzenia zużywa się mniej energii i wody, dzięki czemu powstaje mniej gazów cieplarnianych. Produkcja tkanin z bawełny organicznej odbywa się według standardu GOTS, pod ścisłą kontrolą dbającą o odpowiedzialność społeczną i środowiskową.

W Stridze stworzyliśmy kolekcję ORGANIC, która obecnie obejmuje koszulki oraz ręczniki. Koszulki ORIGIN i NATIVE- dostępne są w 11 kolorach. Ręczniki – ORGANIC dostępne w trzech rozmiarach, są wyjątkowo miękkie w dotyku i delikatne dla skóry.

Wszystkie te produkty wykonane są w 100% z certyfikowanej bawełny organicznej.

 

czytaj całość »
Strzyga III 0

Striga

A STRIGA (Polish: strzyga) is a human woman transformed into a monster by a curse. She is filled with hatred towards all living beings, devouring them without a second thought. She only comes out on a full moon to hunt, fighting with incredible speed and strength. King Foltest would sometimes tie criminals up to stakes in the ground, who would serve as a meal for the beast.

https://wiedzmin.fandom.com/wiki/Strzyga

 

 

czytaj całość »
STRZYGA II 0
STRZYGA II

STRIGA - "Królewna wygląda jak strzyga! Jak najbardziej strzygowata strzyga, o jakiej słyszałem! Jej wysokość królewska córka, przeklęty nadbękart, ma cztery łokcie wzrostu, przypomina baryłę piwa, ma mordę od ucha do ucha, pełną zębów jak sztylety, czerwone ślepia i rude kudły! Łapska, opazurzone jak u żbika, wiszą jej do samej ziemi! Dziwię się, że jeszcze nie zaczęliśmy rozsyłać jej miniatur po zaprzyjaźnionych dworach! Królewna, niech ją zaraza udusi, ma już czternaście lat, czas pomyśleć o wydaniu jej za jakiegoś królewicza" (A. Sapkowski, Wiedźmin, w: Ostatnie życzenie).

STRZYGA 0
STRZYGA

Demon – STRZYGA (STRIGA) - to demon żywiący się krwią, którą jak wampir wysysała, dodatkowo, wyżerała wnętrzności i latała pod postacią sowy po nocach.
STRZYGA/STRIGA - pochodzi bezpośrednio od rzymskiego strix (l.mn. striges), kobiecego demona o ptasich szponach żywiącego się krwią. W niejasny sposób wierzenia te, prawdopodobnie za pośrednictwem ludów bałkańskich, zostały zaadaptowane przez Słowian, nakładając się częściowo na postaci upiora i wampira.
Strzygi miały dwie dusze, a zostawali nimi ludzie, którzy urodzili się ze zrośniętymi brwiami, mi, dwoma sercami i podwójnym szeregiem zębów, z czego ten drugi był słabo zauważalny. O bycie strzygą posądzano również lunatyków i osoby bez włosów pod pachami.
Uważano także, iż strzygą jest noworodek, który urodził się z wykształconymi zębami, natomiast starcy mówiący do siebie też mogli być uznani za strzygi. W czasach epidemii ludzi chorych chowano do grobów jeszcze żywych. Niektórym udawało się wykopać gołymi rękami i potem błądzili oni z zakrwawionymi rękami, poodrywanymi paznokciami, chorzy i osłabieni - uważani byli za strzygi.
Gdy już rozpoznano strzygę za pierwszego życia, przepędzano ją z ludzkich siedzib. Strzygi ginęły zazwyczaj w młodym wieku, gdy jednak jedna dusza odchodziła, druga żyła dalej i aby przetrwać musiała polować. Strzyga wysysała krew, wyżerała wnętrzności i latała pod postacią sowy po nocach. Zazwyczaj poza polowaniem chodziło o zemstę za krzywdy wyrządzone podczas pierwszego żywota. Strzygi potrafiły zadowolić się przez jakiś czas także krwią zwierząt. Strzygi szkodziły zbłąkanym przechodniom, ale też członkom własnej rodziny, np. zwiastując im śmierć. Powodem mógł być np. brak chrztu jednej z dusz dziecka, co uniemożliwiało opuszczenie świata ludzi. Zarówno męskie, jak i żeńskie wersje strzyg mogły wracać do swoich żyjących członków rodziny, do swoich domostw i nocami wykonywać swoje dawne obowiązki. Wpływało to na stan rodziny - ich niewyspanie, osłabienie, bladość itd. zrzucano właśnie na działalność strzyg. Strzygonie mogły też psuć świece w kościele.
Strzygi (jako demony żeńskie) można znaleźć w fantastycznej literaturze XX wieku:
sadze o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego i sadze o kotołaku Ksinie Konrada T. Lewandowskiego. Pojawiają się także w powieści Kiedy Bóg zasypia Rafała Dębskiego oraz w „Akademii Wampirów” Richelle Mead. Opowiadanie Strzyga oparte na autentycznych wydarzeniach, jakie zaszły u schyłku XVII wieku w Sandomierzu, napisał także Andrzej Sarwa. Strzyga występuje również w powieści Stefana Dardy Dom na Wyrębach, gdzie autor przedstawia strzygę jako postać bardziej spirytualną aniżeli materialną. Do utworów literackich, w których można znaleźć opisy strzygi (oraz innych demonów) i walki z nią, należy też trylogia Pauliny Hendel Zapomniana księga. Stworzenia te występują także jako jedne z potworów w powieści Zły brzeg Piotra Patykiewicza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl